مصاحبه بمناسبت گرامیداشت هفته بسیج

پنجشنبه 1399/09/06 - 13:40 azsharghi
مصاحبه بمناسبت گرامیداشت هفته بسیج

مصاحبه بمناسبت گرامیداشت هفته بسیج

مصاحبه با دکتر عادل طاهری استاد دانشگاه تبریز

مصاحبه شونده : دکتر عادل طاهری عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز

سوال : نقش تفکر بسیجی در پیشرفت و ارتقاء جایگاه علمی کشور را بیان فرمایید ؟

در این جامعه بحمدالله بعد از انقلاب با همه حواشی و مشکلاتی که داشته بنظر می رسد ریشه های دینی و اعتقادی و فطرت پاک انسانی همچنان وجود داره و روز به روز هم اتفاقاً قوی تر می شود حتی همین نسل جوانی که گاهی اوقات شاید بعضی از اینها روابط و تعاملاتشان بنظر پسندیده نیاید یا به ظاهرشان قضاوت کنند و قضاوت نابجایی هم بکنند اما وقتی که به عمق مطلب توجه شود و بعد از اینکه آدم یک صمیمیتی برقرار می کند می بیند این فطرت های پاک همچنان بیدار است فضای عدالتخواهی ، آرمانخواهی ، حق طلبی ، تواضع در مقابل حق ، در مقابل ظلم ایستادن همچنان در این جوانان و مردم ما وجود دارد ، شاید ما یک مقدار رابطه مان و تعاملمون کم شده وقتی پای درددل جوانان و مردم می نشینیم می بینیم تفکر انقلابی اسلامی و شیعی خیلی خوب در آنها رسوخ پیدا کرده و اگر حق و حقیقت به آنها مطرح شود حاضرند جانشان را تقدیم کنند . حداقل بنده سرکلاس که با این بچه ها هستیم به حالشان غبطه می خورم . می بینم همان جوانانی که مدافع حرم شدند و سنشان خیلی از من و امثال من کمتر است و براحتی و با آگاهی جانشان را تقدیم اسلام و انقلاب نمودند از همین فضاهای کلاس های ما بیرون آمدند . اگر ما بخواهیم تفکر انقلابی اسلامی و بسیجی را در جامعه روز به روز گسترش بدهیم بهترین راه این هست که تعاملمون را با مردم حفظ بکنیم اجازه ندهیم هیچ چیزی حائل شود بین ما و مردم . هر چقدر انس و الفت بیشتری با مردم برقرار کنیم درددل آنها را بشنویم و در جهت رفع آنها تلاش کنیم هم وظیفه و رسالت خود را در حوزه بسیجی گری بخوبی انجام داده ایم هم محبوبیت و مقبولیت تفکر بسیجی را در جامعه گسترش داده ایم .

سوال : راهکارهای پیشنهادی برای تولید گفتمان های نوین و هوشمند بسیجی و ترویج روح جهاد و مقاومت در دانشگاهها و مواجهه و مبارزه علمی و عمیق با اندیشه های واگرا و انحراف از گفتمان حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری را بیان فرمایید ؟

تبعیت از فرامین مقام معظم رهبری برای بسیجی واجب و یک اصل است . لذا برای حقیر از همان ابتدا که وارد فضای تحصیل و دانشگاه شدم آن چیزی که به من انگیزه می داد و تشویق و ترغیبم می کرد که سختی ها و مشقات دوران تحصیل را پشت سر بگذرانم و فرایند هیئت علمی شدن را به اتمام برسانم همان تأکیدات مقام معظم رهبری بر ضرورت کار علمی کردن بود . اگر الان یک جبهه داشته باشیم که در آن خوبه که انسان وقت و زندگیش را صرف کند و شبانه روزی تلاش کند و بیشترین خدمت را به انقلاب بکند همان عرصه علمی است . اگر بخواهیم آنها را با عرصه های دیگر قیاس کنیم حتی با عرصه های نظامی ، بنظر من آن چیزی که می تواند دوام انقلاب را تضمین کند فعالیتهای علمی است . بحمدالله توانسته ایم در عرصه نظامی و سیاسی در منطقه و جهان موفق واقع بشویم و تفکر انقلابی را در کشورهای همسایه ساری و جاری کنیم . اگر تفکر انقلابی بتواند در فضای علمی هم موفق بشود و بتواند نیازهای جامعه را رفع کند قطعاً دوام این توسعه و پیشرفت را تضمین کرده است . امیدواریم در این عرصه واقعاً جهادگرانه همچون یک رزمنده که در یک سنگر تلاش شبانه روزی می کند ما هم بتوانیم در این عرصه تلاش و کوشش کنیم و حرفهای نویی در دنیا مطرح کنیم و نیازهای داخلی خودمان رفع کنیم .

سوال : برای ایجاد تمدن نوین اسلامی و تحقق بیانیه گام دوم انقلاب چه راهکارها و پیشنهاداتی دارید ؟

بیانیه گام دوم انقلاب و کلاً فرامین مقام معظم رهبری که به آحاد جامعه منتقل می شود می بینیم بخشی از زمان و ظرفیتها صرف تبلیغ و فضاسازی اینها می شود که ضروری و لازم است ، منتهی بعد از شش ماه و یا یک سال برخی از این فرامین کلاً به فراموشی سپرده می شود در حالیکه شاید می شود گفت بعد از این فضاسازی ها و انتقال مطالب ، تازه زمینه و فرصت عمل فراهم می شود . ما در عرصه عمل و تبیین موضوعات معمولاً یک مقدار ضعف داریم و معمولاً در تبیین موضوعات دچار فراموشی می شویم . بنظر می رسد آن فرامین که مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب امر کرده اند که پیگیری بشود ، آنها را سعی کنیم راهکارهای عملی و اجرایی برایشان پیدا کنیم و به دور از تبلیغات و حاشیه واقعاً وارد عمل بشویم و آنها را پیاده سازی کنیم . توفیق شده که نگاهی به بیانیه مذکور داشته ام به ذهنم می رسد واقعاً برای عملیاتی شدن آن ، ارتباط چهره به چهره و مستقیم با جوان هاست هرچقدر فاصله با جوانها کم بشود صمیمیت برقرار کنیم هم می توانیم امیدآفرینی برای آنها بکنیم هم روی سبک زندگی آنها تأثیرگذاری داشته باشیم هم در پیشرفت آنها کمک کنیم . کلاً اگر فرامین مقام معظم رهبری را بنحو احسن پیش ببریم لازمه اش ارتباط چهره به چهره و تبیین موضوع با ادبیات خود جوانهاست . 

سوال نقش اساتید بسیجی در تقویت گفتمان های اصلی انقلاب را بیان کنید ؟

مقام معظم رهبری در جمع اساتید دانشگاهها فرمایشات زیادی دارند ، لذا واقعاً اساتیدی آن فرمایشات را پیش می برند و عملیاتی می کنند که تفکر بسیجی دارند . حضرت آقا به حوزه تربیت گری و مربی گری اساتید خیلی تأکید می کنند ، ولی الان به دانشگاه ها نگاه می کنیم بعضی از اساتید دارند فضای دانشگاه را مسموم می کنند ولی اساتیدی که با تفکر بسیجی در دانشگاه کار می کنند اینها نقش امیدآفرینی ، نقش تعمیق معارف دینی را به خوبی در دانشگاه انجام می دهند . این اساتید بسیجی هستند که بخش زیادی از بار فرهنگی را با رفتار و گفتار خودشان پیش می برند . در حوزه های علمی و پژوهشی هم اساتید جوان بسیجی در دانشگاه به خوبی عمل می کنند و همچنین در حوزه های آموزشی .  استادی که بهتر بتواند کار پژوهشی و آموزشی و تربیت گری انجام دهد به رسالت خودش به عنوان یک استاد عمل می کند و استادی در تراز انقلاب اسلامی است و و این همان چیزی است که حضرت آقا در طول بیست سالی که به صورت مستمر با اساتید دیدار کرده اند همیشه به آن تأکید نموده اند .

نویسنده :
سازمان بسیج اساتید استان آذربایجان شرقی

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)