مصاحبه بمناسبت گرامیداشت هفته بسیج

چهارشنبه 1399/09/05 - 08:01 azsharghi
مصاحبه بمناسبت گرامیداشت هفته بسیج

مصاحبه بمناسبت گرامیداشت هفته بسیج

مصاحبه با دکتر سعید علیزاده استاد دانشگاه تبریز

لطفاً خودتان را معرفی کنید :

بسم الله الرحمن الرحیم ضمن تبریک شادکامانه هفته مبارک بسیج بر تمامی بسیجیان جهان اسلام . اینجانب سعید علیزاده طلبه سطوح عالی حوزه علمیه قم و دانش آموخته دکتری دانشگاه معارف اسلامی قم ، عضو هیات علمی گروه فلسفه و کلام اسلامی دانشکده الهیات و علوم اسلامی دانشگاه تبریز با سابقه 40 سال عضویت در مکتب پرافتخار بسیج مستضعفین هستم .

سوال : نقش تفکر بسیجی در پیشرفت و ارتقاء جایگاه علمی کشور را بیان فرمایید ؟

بنده با استناد به بیانات رهبر معظم انقلاب امام خامنه ای ( مد ظلله العالی ) و با تکیه ایشان بر سه ویژگی مهم : اخلاص ، بصیرت و عمل بهنگام بسیج ، تنها به ذکر سرفصلهای عمده نقش تفکر بسیج در سرنوشت کشور اکتفا می کنم : 1 - بسیج برای خوشبختی کشور می اندیشد . 2 - جنگ را بسیج مدیریت و جمع آوری کرد . 3 - بسیج مدافع و حامی اصول مسلم اسلامی است . 4 - بسیج مانع انحراف انقلاب و نظام از مسیر است . 5 - بدون بسیج امروز سرنوشت کشور چیز دیگری بود . 6 - با وجود بسیج تهدید کشور از سوی دشمنان غیرممکن خواهد بود . فارغ از این نکات اساسی در نقش بسیج در یک جمع بندی باید گفت که بسیج حلال مشکلات کشور است و اگر امروز کشور با مشکلاتی درگیر است مطمناً در خلاء نیروهای بسیج و فقدان تفکر بسیجی رخ داده است .

سوال : راهکارهای پیشنهادی برای تولید گفتمان های نوین و هوشمند بسیجی و ترویج روح جهاد و مقاومت در دانشگاه ها و مواجهه و مبارزه علمی و عملی و عمیق با اندیشه های واگرا و انحراف از گفتمان حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری را بیان فرمایید ؟

فارغ از پیشنهادات جزئی همیشه مطرح مساله اساسی تربیت و آموزش در بسیج حرف اول را می زند و برای این مهم لازم است بسیج اساتید و روحانیت نقش عمده خود را در انتقال تجربیات ، اندیشه های موفق در عمل با هدف انتقال ارزشهای انقلاب به عناصر جوان بسیجی ایفا کنند .تخصصی شدن بسیج برغم وجود بسیج اقشار مورد تاکید است و لازم است برای حضور در صحنه های مختلف بسیج تخصص محور راه اندازی شود . برای مثال پیشنهادات ذیل ارائه می شود : بسیج اداری ( نه ادارات ) ، بسیج قضائی ، بسیج صنایع ، بسیج آموزش ، بسیج فرهنگ ، بسیج بهداشت ، بسیج ترافیک ، بسیج دانش ، بسیج محیط زیست و ...

سوال : برای ایجاد تمدن نوین اسلامی و تحقق بیانیه گام دوم انقلاب چه راهکارهه و پیشنهاداتی دارید ؟

منحصراً به عنوان ضرورت اولویت دار " شناسایی ، فراخوان و تربیت نیروی انسانی و کادر مدیریتی " برای آینده کشور از میان تمامی فرزندان امت اسلامی ( امت لشکر امام و فراتر از ملتی محدود است ) که دل در گرو آبادانی این کشور دارند .

سوال : نقش اساتید بسیجی در تقویت گفتمان های اصلی انقلاب را بیان فرمایید ؟

بسیج اساتید تشکیلاتی در راس تربیت نیروی جوان است و ضمن نقش صنفی استادی خود برای عموم دانشجویان و سعی در الگوشدن در عرصه های تدین ، اخلاق ، علم و پژوهش ، بصورت سازماندهی شده به عملی شدن راهکار فوق ( شناسایی ، تربیت کادر مدیریتی کشور ) اهتمام ورزد . بنده معتقدم محور تمام امور در بسیج اساتید بلکه کل بسیج باسید معطوف به تربیت کادر و مدیر برای کشور باشد چون این یک چالش عمده ایست که امروز مشکلات کشور کاملاً مرتبط با آن است .

با تشکر از حضرت حجه الاسلام و المسلمین دکتر علیزاده استاد دانشکده الهیات دانشگاه تبریز

نویسنده :
سازمان بسیج اساتید استان آذربایجان شرقی

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)